Човек дори и добре да печели…един ден плаща данъци. Всеки инвеститор в имоти си има вземане-даване с НАП. Едни дават повече, други по-малко, а рядко вземат. Законите се променят постоянно, а неясноти…колкото искаш. Точно затова много от въпросите на нашите зрители са свързани с данъците при сделките с имоти. Време е да им дадем точни и професионални отговори! Бонус: Гостът ни дава съвет къде да влагате печалбата си, за да не й плащате данък. Гледайте внимателно!!!
В епизод 11 ни гостува адвокат Орлин Хаджийски, съдружник „Данъчни услуги“ в PwC България. Орлин 19 години консултира едни от най-популярните и големи компании в България на тема „Данъци“. Неговата компания е глобален лидер в одиторските, данъчните и консултантските услуги. Днес той отговаря на най-често срещаните въпроси, които сме получавали от инвеститори в имоти и споделя ценни съвети за изграждане на ефективна и устойчива данъчна политика. Споделя от какви грешки трябва да се пазим, за да не „стъпим накриво“. В края Орлин отговаря на практически казуси от зрители. Ето повечето от темите на епизода:
- Каква е дейността на данъчният адвокат и каква е ролята му в процеса на инвестиране в имоти?
- Каква е разликата между счетоводителя и адвоката по данъчно право, кога кой да използваме?
- От гледна точка на инвеститор, какво е данъчна политика и защо е нужна?
- На чие име да купуваме имотите си- на физическо или юридическо лице?
- Кои имоти са освободени от ДДС?
- Какви данъчни облекчения има за инвеститори в имоти или за собственици на жилища?
- Как мога легално да намаля данъците си?
- За какво трябва да внимавам, когато продавам инвестиционни имоти, които съм давал под наем или съм купил с цел препродажба?
- Къде да влагам печалбата от сделките, за да пестя от данъци?
- Какво мисли Орлин за инвестициите в имоти и кои са с най-светло бъдеще?
- Какви грешки е допускал и как да се предпазите от тях?
- Къде да се свържете с него и още много ценни съвети, които ще ви спестят пари и бели коси.Ето и въпросите на нашите зрители към Орлин, на които той отговори професионално:
- Десислав Нейчев – В България съществуват ли tax free brokerage acc, IRA… под какви наименования са и имат ли предимства?
- Никола Попниколов – Ако дружество притежава недвижими имоти, които отдава под наем, може ли дружеството да използва данъчния ефект на амортизацията, за да намали данъчната си основа и би ли имало задължение да преоценява текущо недвижимите имоти (съответно евентуално да регистрира приходи от преоценки)?
- Николай Данаилов – Ако сградата, в която дружество отдава под наем, е със статут апартаментен хотел, с 9 или 20% ДДС следва да се облагат приходите?
- Веселина Стоева – Какви са условията за задължителна регистрация на физическо лице по ДДС? Колко имота и за какъв период трябва да бъдат продадени? Има ли значение начинът на придобиване на тези имоти? При получаване на имоти от обезщетение и продажбата им в последствие, при какви условия ФЛ е длъжно да се регистрира по ДДС? Има ли значение в този случай, че парцелът е придобит по наследство?
- Захари Танев – 1. Когато лице получи обезщетение в апартаменти (договор за суперфиция), а земята му е била наследство или дарение, при продажба на придобитите апартаменти дължи ли данък печалба и как се изчислява той? При заплащане на разходи при покупка или продажба на имот с включен ДДС в цената, защо местният данък се изчислява върху цялата сума, а не върху данъчната основа т.е. плаща се данък върху данъка?
- Цветко Томов – При покупка на имот в Унгария в България дължат ли се данъци? Във Унгария не се дължи данък апартамент. При отдаване на имот под наем в Унгария, в България дължат ли се данъци за същия имот?
- Кирил Анев –
-
- Дължи ли се данък печалба при продажбата на имот, придобит чрез дарение, преди по-малко от 3 /три/ години? В кои случаи? Дължи ли се, в случай че дарителите са по права линия /родители на дете/? При други роднини?
- Кога юридическо лице продава недвижим имот, в кои случаи се дължи ДДС? Какви са хипотезите? Ново – старо строителство?
- Юридическо лице сключва предварителен договор за покупко-продажба на недвижим имот. Договорът се прекратява по вина на Купувача.
- Юридическото лице/Продавач задържа капарото като неустойка по договора. Това печалба ли му е? Дължи ли данъци за това?✅ Абонирайте се за нашия инвестиционен нюзлетър: https://imvestia.bg/#newsletterhome
✅ Последвайте ни във Facebook
✅ Абонирайте за канала ни в YouTube
✅ Слушайте ни в подкаст платформите: Apple podcasts, Spotify и Speaker
УДАРЕТЕ ПО ЕДНО РАМО!Влезте в Apple Podcast, напишете ни отзив и ни дайте оценка! Отнема секунди, а за нас ще бъде много ценно. Може да го направите тук.Ако познавате инвеститор в имоти, който е постигнал успехи и е готов да ги сподели, пише ни с препоръка за гост на contact@imvestia.bgТози подкаст достига до Вас благодарение на IMVESTIA – Вашият мост към финансова независимост и благосъстояние чрез инвестиции в имоти.
„Основахме Imvestia с непоколебимото убеждение, че инвестирането в недвижими имоти е ключов компонент от стратегията за постигане на финансовата свобода, за която всички мечтаем. Като инвеститори и дългогодишни участници на пазара, ние отлично познаваме ползите и потенциала на недвижимите имоти. Знаем, също така, какви рискове крие лекомисленото отношение и липсата на опит. Затова положихме сериозни усилия и създадохме инвестиционна компания, която да разчупи традиционните модели, да отключи затворени досега врати и да осигури атрактивни предложения на своите клиенти. С 34 години общ опит в сделките с имоти, страст и почтеност, ние ежедневно откриваме атрактивни възможности и създаваме стойност за нашите клиенти, инвеститори и обществото, в което живеем. Нека ви покажем как!“Щелян Калчев и Георги Янков, www.imvestia.bg